Χριστουγεννιάτικα έθιμα από όλον τον κόσμο, 5-12-2022

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:
Μαργαρίτα Θωμά (ΠΕ 79.01),
Αναστασία Γκιόκα (ΠΕ 70),
Αγγελική Τσαμπουράκη (ΠΕ 70)
Καλά Χριστούγεννα!FelizNavidad!

Στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης «Εφαρμογή αρχών της Διαπολιτισμικής Εκπ/σης στην εκπαιδευτική/διδακτική πρακτική της Σχολικής Μονάδας στον ψυχο-συναισθηματικό, κοινωνικο-πολιτισμικό και μαθησιακό τομέα», οι μαθητές/τριες του 1ου Δημ. Σχ. Κορίνθου κατά τη διάρκεια του μαθήματος της Μουσικής Αγωγής έπαιξαν σε φλογέρα καιμεταλλόφωνο με ταυτόχρονη φωνητική ερμηνεία Χριστουγεννιάτικα κάλαντα, γνώρισαν χριστουγεννιάτικα ήθη και έθιμα από όλον τον κόσμο, καθώς τα Χριστούγεννα γιορτάζονται διαφορετικά από χώρα σε χώρα, ανάλογα με το κλίμα, ή τη νοοτροπία κάθε λαού.Με αυτόν τον τρόπο, έμαθαν για τις πινιάτες από το Μεξικό και τραγούδησαν το τραγούδι Lapiñata. Ζωγράφισαν τον Χοτέισο,τον Αϊ Βασίλη από την Ιαπωνία, την καλή μάγισσα Μπεφάνα από την Ιταλία, την αρκούδα από τη Ρουμανία, την αράχνη που στολίζει το Χριστουγεννιάτικο δέντρο στην Ουκρανία. Επίσης, οι μαθητές/τριες έμαθαν ότι στη Μεγάλη Βρετανία ρίχνουν στο τζάκι το γράμμα για τον Αϊ Βασίλη, ενώ στη Δανία, τα παιδιά ντύνονται καλικαντζαράκια τα Χριστούγεννα. Ακολούθως, κατασκεύασαν το δικό τους καπέλο καλικάντζαρου και τραγούδησαν το τραγούδι των καλικαντζάρων! Στη συνέχεια, ζωγράφισαν το καραβάκι το οποίο στολίζεται τα Χριστούγεννα σε πολλά μέρη της Ελλάδας και ιδιαίτερα στα νησιά μας! Τέλος, αντάλλαξαν ευχές για Καλά Χριστούγεννα και σε άλλες γλώσσες του κόσμου!

exofyllo-web
foto1-web