Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής, 21 Ιουνίου 2021

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός
Μαργαρίτα Θωμά (ΠΕ 79. 01 )
Η Μουσική ως «Τέχνη των ήχων»

Η Παγκόσμια Ημέρα Μουσικήςκαθιερώθηκε το 1982 στο Παρίσι ενώ από το 1985 εξαπλώθηκε έξω από τα Γαλλικά σύνορα και η Αθήνα, 1η Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης, ήταν η πρώτη πόλη στην οποία η Γιορτή πραγματοποιήθηκε εκτός Γαλλίας. Σήμερα η Παγκόσμια Ημέρα Μουσικήςείναι ένα ευρωπαϊκό γεγονός που διεξάγεται στις 21 Ιουνίου κάθε χρόνο σε 22 χώρες της Ευρώπης (Πηγή: Βικιπαίδεια).

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Μουσικήςκαι ειδικότερα στο πλαίσιο του μαθήματος της Μουσικής Αγωγής, οι μαθητές/τριες των Δ’ - Ε’ & ΣΤ’ Τάξεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κορίνθου, υπό την υποστήριξη της αρμόδιας εκπ/κού κ. Μαργαρίτας Θωμά (ΠΕ 79.01) αφού παρακολούθησαν μουσικά αποσπάσματα από ελληνικές, ξένες, κινηματογραφικές ταινίες, διεθνή μιούζικαλ, ταινίες κινούμενων σχεδίων και εκτέλεσαν σχετική εκπαιδευτική δραστηριότητα, διαπίστωσαν πως η Μουσική ως «Τέχνη των ήχων» που «υπηρετεί» πάντα τον κινηματογράφο, μας μεταφέρει μηνύματα, εικόνες και μας δημιουργεί συναισθήματα με έντονες συγκινήσεις!

Η Τέχνη των ήχων

Για να ενημερωθείτε για τον Κινηματογράφο, ανατρέξτε στο 2ο τεύχος της ηλεκτρονικής εφημερίδας του σχολείου μας e-φτερουγίσματα

πατώντας εδώ .