Αγκαλιάζοντας τη διαφορετικότητα (embracing diversity-7), 07.04.2021

Μαρία Πετροπούλου
Χρύσα Σώρρα
Αναστασία Γκιόκα
Σε αυτό το σχολείο είμαστε φίλοι, ζούμε αρμονικά, βοηθάμε…

Η πρώτη μέρα της Marta στο σχολείο

Οι μαθητές/τριες είδαν ένα βίντεο που φτιάχτηκε από την Unicef, το οποίο παρουσιάζει τις δυσκολίες και τα προβλήματα που χαρακτηρίζουν την ζωή ενός παιδιού πρόσφυγα από την Συρία.

Με αφορμή ότι τέτοιες ιστορίες με πρόσφυγες πολέμου δεν είναι σπάνιες, αλλά τέτοια παιδιά μπορεί να μένουν στην πόλη ή στην γειτονιά μας, ακόμη και να είναι συμμαθητές μας, «μεταφερθήκαμε» στην τάξη της Marta.

Η Marta μόλις μετακόμισε σε μια νέα χώρα. Είναι η πρώτη μέρα στο καινούριο της σχολείο. Μπορεί μόνο να μιλήσει ορισμένες λέξεις από τη γλώσσα της νέας της χώρας.

Ακολούθησε συζήτηση με το παρακάτω θέμα:

Είστε στην τάξη της Marta. Τι μπορείτε να κάνετε ή να πείτε για να βοηθήσετε τη Marta να νιώσει ευπρόσδεκτη και ενταγμένη στην τάξη;

Στη συνέχεια παρουσιάστηκαν κάποια σενάρια στους μαθητές, στα οποία παρουσιάζονται αντιλήψεις οι οποίες είναι μη συμπεριληπτικές και περιθωριοποιούν το νέο κορίτσι. Κουβεντιάσαμε για τις ξενοφοβικές πρακτικές που παρουσιάζονται σε αυτά τα σενάρια.

Η τηλεσυνάντηση έκλεισε με την παρακάτω δραστηριότητα

Οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε ομάδες. Δόθηκε στην κάθε ομάδα ένα θέμα:η Μάρτα θέλει να πάει κυλικείο ή η Μάρτα χρειάζεται βοήθεια στα μαθήματα. Με βάση αυτό το θέμα οι μαθητές/τριες έγραψαν σενάρια τα οποία είναι σύμφωνα με τις αξίες της συμπερίληψης και της ένταξης.

Τα σενάρια

Τα σενάρια των μαθητών/τριών