Τάξεις ΣΤ1, ΣΤ2, «Βιβλία σε Ρόδες» Πρόγραμμα «Γίνομαι Μικρός Φιλαναγνώστης» Νοέμβριος 2021

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί
Αγγελική Τσαμπουράκη ΠΕ70
Ελένη Κουζιώνη ΠΕ70
Βιβλία σε Ρόδες!

Εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο πρωτοποριακό πρόγραμμα ‘’Βιβλία σε Ρόδες’’, που φέρνει κινητές, δανειστικές βιβλιοθήκες μέσα στις τάξεις.

Οι μαθητές/τριες μπαίνουν στον κόσμο της λογοτεχνίας και της έρευνας έχοντας την επιλογή να δανειστούν τα βιβλία στο σπίτι και να τα απολαύσουν με την οικογένειά τους.

Σκοπός είναι  να ενθαρρυνθούν τα παιδιά να ξεφυλλίσουν τα βιβλία, να αναγνωρίσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματα που τους προκαλούν και να τα μοιραστούν. Τα διαφορετικά βιβλία γύρω από το ίδιο θέμα βοηθούν τα παιδιά να αναπτύξουν κριτική σκέψη, ενώ το έργο καταξιωμένων εικονογράφων καλλιεργεί την αισθητική τους.

Τα παιδιά εκπαιδεύονται σε δραστηριότητες δανεισμού και βιβλιοθήκης  δημιουργούν ομάδες ανάγνωσης, εικαστικό και θεατρικό εργαστήρι, επισκέψεις, εκθέσεις.

Ευχαριστούμε θερμά τους συντελεστές για την ευφυή και συνάμα πρακτική «Κινητή Βιβλιοθήκη» που μας κράτησε συντροφιά στις εκπαιδευτικές μας δραστηριότητες στη διάρκεια ενός ολόκληρου μήνα!

10_Small
11_Small