Βρίσκεστε εδώ: Home
Σχολική Ζωή
Εκδηλώσεις Δραστηριότητες
ΣΤ'
Τάξη ΣΤ1, Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων: «2 παραμύθια 1 αλήθεια» (συνέχεια), 07-02-2019
![](/media/system/images/arrow.png)
![](/media/system/images/arrow.png)
![](/media/system/images/arrow.png)
![](/media/system/images/arrow.png)
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί
Στις 07/02 και ύστερα από την ανάγνωση του παραμυθιού «Φένια η αγαπημένη των ήχων» της Γιώτας Αλεξάνδρου, Τα παιδιά έπαιξαν το παιχνίδι «με τα μάτια κλειστά» προκειμένου να μπουν στη θέση ατόμων με μειωμένη ή καθόλου όραση, να αντιληφθούν το πώς ενισχύονται οι άλλες αισθήσεις σε αυτές τις περιπτώσεις και το πόσο δύσκολα κινούνται τα τυφλά άτομα στον χώρο. Παράλληλα, έγινε εισαγωγή λεξιλογίου στα Αγγλικά σχετικό με αντικείμενα που τα παιδιά έπρεπε να εντοπίσουν, όπως και φράσεων που κατευθύνουν.