Πάμε θέατρο. Η χήνα με τα χρυσά αυγά, 22 & 23/12/2022

Σαν το σιτάρι σπέρνεται στον κόσμο η αλήθεια
Kι απ’ τον καθάριο σπόρο της φυτρώνουν παραμύθια.
Καλότυχος όποιος μπορεί τα στάχυα να θερίσει
Kαι το σιτάρι απ’ τ’ άχυρο καλά να ξεχωρίσει.
Για τον μικρό τον κόπο του μεγάλο κέρδος μένει:
Όλη η αλήθεια που θα βρει στα ψέματα κρυμμένη

Την Πέμπτη 22 και την Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου 2022, την τελευταία ημέρα πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, οι μαθητές/τριες του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Θέατρο Περιγιαλίου και παρακολούθησαν το μαγευτικό παραμύθι των αδερφών Γκριμ «Η Χήνα με τα Χρυσά Αυγά». Μέσα από αυτή την εξαιρετική ιστορία, οι μαθητές όχι μόνο διασκέδασαν, αλλά αναλογίστηκαν τι σημαίνει να επιλέγουμε να πράττουμε το σωστό, ακόμα κι αν φαντάζει δύσκολο, καθώς και ποιες συνέπειες ακολουθούν μια κακή ή λανθασμένη πράξη.

Επίσης, αρκετοί μικροί μας φίλοι είχαν τη δυνατότητα ν' ανέβουν στη σκηνή και να αλληλεπιδράσουν, έστω και για λίγο με τους ηθοποιούς.

Η παράσταση ήταν εξαιρετική και όλα τα παιδιά κι εμείς το ευχαριστηθήκαμε πολύ. Περάσαμε υπέροχα και ευχαριστούμε θερμά τον θίασο για τις όμορφες στιγμές που μας προσέφερε!

Εδώ το παραμύθι

exofyllo