Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2021- Μια μεγάλη γιορτή, 9.2.2021

Πάντα προσέχω!!!
Χρησιμοποιώ το διαδίκτυο με ασφάλεια!!!»
«Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο»

Το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου σε συνεργασία με το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο διοργάνωσε διαδικτυακή εκδήλωση- γιορτή και προσκάλεσε εκπαιδευτικούς μαζί με τους μαθητές τους να την παρακολουθήσουν.

Οι μαθητές/τριες ανέμεναν με ενθουσιασμό την εκδήλωση και παρά τις προσπάθειες που κατέβαλαν οι συνάδελφοι δεν κατέστη δυνατή η σύνδεση.

Ύστερα από επικοινωνία με την υπεύθυνη, οι μαθητές/τριες μπορούν να δουν την εκδήλωση στην παρακάτω διεύθυνση.

Η τάξη Στ2 με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Αθανασία Τσιλιγιάννη τιμώντας την Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης παρακολούθησε, με όσες τεχνικές δυσκολίες κι αν υπήρξαν την εκδήλωση της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2021 που συνδιοργανώθηκε από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου και το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση με σκοπό την επισήμανση των σημαντικότερων κινδύνων και τις μεθόδους αποφυγής τους, αναζήτηση πληροφοριών από το διαδίκτυο, ώστε να γίνει αποτύπωση των καίριων σημείων μέσω εικόνων και δημιουργικές εργασίες σχετικές με το θέμα. Τα παιδιά δημιούργησαν το δικό τους σλόγκαν: «Πάντα προσέχω!!! Χρησιμοποιώ το διαδίκτυο με ασφάλεια!!!» και έγραψαν τους δικούς τους κανόνες με την ευχή να γίνουν πράξη και να τους ακολουθούν σε ολόκληρη τη ζωή τους.

Οι μαθητές/τριες της Ε2 τάξης με την κ. Μαρία Πετροπούλου έγραψαν και ζωγράφισαν τις δικές τους σκέψεις για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο.

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου αποσκοπεί όχι μόνο στο να δημιουργήσει ένα ασφαλέστερο διαδίκτυο, αλλά και ένα καλύτερο διαδίκτυο, όπου όλοι έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιούν την τεχνολογία υπεύθυνα, με σεβασμό, με κριτική σκέψη και δημιουργικά.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ:

Το πρόγραμμα

Για παιδιά Δημοτικού