Γνωστοποίηση δημοσίευσης Υπουργικής Απόφασης σε ΦΕΚ-Μέτρα προστασίας

«Πάμε στο σχολείο με ασφάλεια, ξεκινά το μάθημα?.»

Με ένα νέο σποτ, στο οποίο τα παιδιά «μεταφράζουν» τα μέτρα προστασίας και πρόληψης στο σχολείο σε τραγούδι, ενισχύεται η καμπάνια ενημέρωσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, που έχει ως στόχο την ομαλή έναρξη λειτουργίας όλων των εκπαιδευτικών δομών και την τήρηση όλων των ενδεδειγμένων, από την Εθνική Επιτροπή Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του COVID-19,μέτρων προστασίας.
Στο νέο τηλεοπτικόσπoτ
 τα παιδιά «τραγουδούν» τα μέτρα προστασίας κατά του κορωνοϊού και εξηγούν πώς η μάσκα, ο σχολαστικός καθαρισμός χεριών, το παγούρι και τα άλλα μέτρα προστασίας θα βοηθήσουν, ώστε και αυτή τη σχολική χρονιά να συνεχίσουμε να #ΜαθαίνουμεΑσφαλείς.

- Στην ιστοσελίδα mathainoumeasfaleis.gov.gr περιλαμβάνονται οδηγίες για εκπαιδευτικούς, φοιτητές και μαθητές, απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις, σχετικοί σύνδεσμοι, υπουργικές αποφάσεις, οδηγίες του ΕΟΔΥ αλλά και άλλες ενέργειες και δράσεις του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων για την πρόληψη εξάπλωσης του κορωνοϊού.

- Μέτρα προστασίας https://mathainoumeasfaleis.gov.gr/metra-prostasias/

Επιστρέφουμε στα θρανία, τηρώντας τα μέτρα, ακούγοντας τους δασκάλους και τους καθηγητές μας. Κάνουμε την προστασία της υγείας μας τραγούδι!

Σας γνωστοποιούμε επίσης ότι στο ΦΕΚ 3780/τΒ΄/08-09-2020 δημοσιεύθηκε η με αριθμ.Δ1α/ΓΠ.οικ. 55339/08-
09-2020 ΚΥΑ με θέμα: «Λειτουργία των εκπαιδευτικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας
Εκπαίδευσης, Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, ...... κατά την έναρξη του σχολικού έτους 2020 - 2021 και μέτρα για την
αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 κατά τη λειτουργία τους».

Εδώ η ΚΥΑ