Νέο!!!! Επαναλειτουργία των ΣΜ Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης - Οδηγίες ΕΟΔΥ, 29.05.2020

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες
*Για να είμαστε όλοι ασφαλείς *εφαρμόζουμε τα παρακάτω
Η γνώση ασπίδα προστασίας

ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ-Οδηγίες για γονείς

• Ενθαρρύνετε τα παιδιά να ακολουθούν τις οδηγίες του ΕΟΔΥ -είναι αναρτημένες στην ιστοσελίδα του σχολείου- και να εφαρμόζουν τα μέτρα υγιεινής
  • Να αποφεύγουν τη στενή επαφή με άτομα που παρουσιάζουν συμπτώματα του ιού και να κρατούν αποστάσεις από τους ηλικιωμένους ή τα ευάλωτα άτομα της οικογένειας
  • Να βήχουν και να φτερνίζονται στον αγκώνα τους ή σε ένα χαρτομάντιλο το οποίο θα πετούν αμέσως σε κάδο απορριμμάτων
  • Να πλένουν συχνά τα χέρια τους με σαπούνι και νερό για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα ειδικά πριν τη λήψη φαγητού και μετά τη χρήση της τουαλέτας.
  • Κρατήστε τα παιδιά στο σπίτι αν νιώθουν άρρωστα, επικοινωνήστε άμεσα με γιατρό της πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας, κατά προτίμηση με γιατρό που παρακολουθεί συστηματικά τα παιδιά, και ενημερώστε το σχολείο.
  • Αποθαρρύνετε τα παιδιά να συνωστίζονται σε κλειστούς χώρους με πολλά άτομα.
  • Το κυλικείο σύμφωνα με τις οδηγίες θα παραμείνει κλειστό. Φροντίστε για το κολατσιό και κυρίως το νερό των παιδιών σας.
  • Για περισσότερες πληροφορίες, υποστήριξη ή παρέμβαση μπορείτε να απευθυνθείτε στην ειδική ομάδα επιστημόνων του ΕΟΔΥ:
Για ιατρική υποστήριξη και παρέμβαση:
210 5212054,2105212056, 2105212058
Για ψυχολογική υποστήριξη και παρέμβαση:2152156060

Για κάθε υποστήριξη θα βρίσκονται στο σχολείο μας η Ψυχολόγος και ο Κοινωνικός Λειτουργός, κάθε Παρασκευή τις εργάσιμες ώρες. Θα επικοινωνείτε μέσω της Δ/σης.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα προσέρχεστε στο σχολείο κατόπιν ραντεβού.

ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ?Οδηγίες για μαθητές

Να βήχεις ή να φτερνίζεσαι στον αγκώνα σου ή σε χαρτομάντιλο, το οποίο θα πετάς αμέσως σε κάδο απορριμμάτων.

Να μην βάζεις τα χέρια σου στο στόμα, στη μύτη ή στα μάτια σου.

Να έχεις μαζί σου υγρά αντισηπτικά μαντιλάκια και μάσκα.

Να πλένεις συχνά τα χέρια σου με σαπούνι και νερό για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα, ειδικά πριν τη λήψη φαγητού και μετά τη χρήση της τουαλέτας. Αν δεν υπάρχει σαπούνι και νερό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα.

Να μην ανταλλάσσεις αντικείμενα (όπως στυλό, μολύβι, γόμα, κινητό τηλέφωνο, χαρτονομίσματα, κέρματα κλπ) με τους συμμαθητές σου.

Δεν επιτρέπεται να πίνετε νερό κατευθείαν από τη βρύση.

Να κρατάς απόσταση 1,5 μ. με τους συμμαθητές σου μέσα στην τάξη και στους άλλους χώρους του σχολείου, καθώς και με τους φίλους και γνωστούς σου έξω από το σχολείο.

Σε περίπτωση που εμφανίσεις πυρετό, βήχα ή δυσκολία στην αναπνοή να ενημερώσεις άμεσα τους γονείς/κηδεμόνες σου ή τον δάσκαλό σου και να μείνεις σπίτι μέχρι να νιώσεις τελείως καλά.

Σύμφωνα με τις οδηγίες θα λειτουργήσουμε ως εξής:

Κάθε τμήμα θα χωριστεί σε δύο υποτμήματα αλφαβητικά με βάση τον αριθμό των εγγεγραμμένων μαθητών. Έγιναν μερικές τροποποιήσεις, ώστε τα αδέρφια που φοιτούν σε διαφορετική τάξη να προσέρχονται τις ίδιες ημέρες λειτουργίας.
 Οι ώρες προσέλευσης και αποχώρησης θα είναι οι ίδιες, καθώς και το Ωρολόγιο Πρόγραμμα μαθημάτων. Το ολοήμερο δε θα λειτουργήσει.
Έχει ληφθεί κάθε μέριμνα σύμφωνα με τις οδηγίες.
Σύγχρονη ?Ασύγχρονη εκπαίδευση: Λαμβάνεται μέριμνα ?όπου αυτό είναι δυνατόν- για τους μαθητές που δεν έχουν δυνατότητα παρακολούθησης μαθημάτων στο σχολείο.

Για την πρώτη εβδομάδα [1Ιουνίου έως 5 Ιουνίου] και τις επόμενες εβδομάδες εναλλάξ θα έρχονται
τα υποτμήματα α του κάθε τμήματος Δευτέρα ?Τετάρτη-Παρασκευή
και τα υποτμήματα β του κάθε τμήματος Τρίτη-Πέμπτη.

Θα ενημερωθείτε με κάθε μέσο από τους εκπαιδευτικούς του κάθε τμήματος.

Για κάθε ενημέρωση μπορείτε να ενημερώνεστε από την ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Α/θμιας και την ιστοσελίδα του σχολείου μας.
Δεν φοβάμαι:
Προστατεύω τον εαυτό μου
Προστατεύω την οικογένειά μου και τους ηλικιωμένους ανθρώπους που ζουν κοντά μου
Προστατεύω τους φίλους και τους συμμαθητές μου
Προστατεύω τους δασκάλους και τους καθηγητές μου

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ

Από τη Δ/νση του σχολείου

Στον παρακάτω σύνδεσμο  θα βρείτε προσβάσιμες πληροφορίες για τα άτομα με αναπηρία (μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικούς και πολίτες)

Εδώ: Εγκύκλιος για επαναλειτουργία Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Εδώ: Οδηγίες ΕΟΔΥ για Δημοτικά