Γιορτάζουμε την 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, 2 Οκτωβρίου 2017

Η 4η  Πανελλήνια Ημέρα σχολικού Αθλητισμού φέτος έχει ως κεντρικό σύνθημα: «ΑΘΛΟΥΜΑΙ ?ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ» Η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Π.Ε. και Δ.Ε. του ΥΠ.Π.Ε.Θ. στο πλαίσιο των σχολικών αθλητικών δραστηριοτήτων εξέδωσε την Εγκύκλιο για την 4η Πανελλήνια Ημέρα  Σχολικού Αθλητισμού, η οποία  για το σχολικό έτος 2017-2018 πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017.Η 4η  Πανελλήνια Ημέρα σχολικού Αθλητισμού φέτος έχει ως κεντρικό σύνθημα: «ΑΘΛΟΥΜΑΙ ?ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ»

Στόχος της Διεύθυνσης Φυσικής Αγωγής της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Π.Ε. και Δ.Ε. του ΥΠ.Π.Ε.Θ. είναι η άθληση πρωτίστως να αποτελεί μια ευχάριστη δραστηριότητα, με απώτερο σκοπό τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών και την υιοθέτηση ενός υγιεινού τρόπου ζωής  και στην ενήλικη ζωή τους.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κορίνθου επισκέφθηκαν την Νέα ΑΘΛΟΥΠΟΛΗ όπου είχαν την ευκαιρία να αθλήσουν το σώμα και τον νου τους.

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ_4Η_ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ_ΗΜΕΡΑ_ΣΧΟΛΙΚΟΥ_ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ_2017-2018