Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Όλιβερ Τουίστ» στο Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο Λουτρακίου, από το σχολείο μας, 19-12-2017

Ο Όλιβερ Τουίστ είναι το δεύτερο μυθιστόρημα που έγραψε ο Άγγλος μυθιστοριογράφος Κάρολος Ντίκενς. Το έργο εκδόθηκε το 1838 και είναι το πρώτο μυθιστόρημα που γράφτηκε στην αγγλική γλώσσα έχοντας ως πρωταγωνιστή ένα παιδί.

Ο Ντίκενς δήλωσε ότι: «με τις περιπέτειες και τη δυστυχισμένη ζωή του μικρού Όλιβερ, θέλησα ν' αποδείξω ότι το πνεύμα του καλού καταφέρνει πάντα να υπερνικά κάθε αντίξοη περίσταση και τελικά να θριαμβεύει».

Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κορίνθου είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν, την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου Δεκεμβρίου 2017 την εξαιρετική, διαδραστική θεατρική παράσταση  του «Όλιβερ Τουίστ» του Καρόλου Ντίκενς, σε σκηνοθεσία του Τάκη Τσαρσιταλίδη και παραγωγή από το «ΘΕΑΤΡΟ σε ΦΟΡΜΑ», στο Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο Λουτρακίου.

Η υπόθεση του έργου

maxresdefault-web