Τάξεις: ΣΤ1 & ΣΤ2, Επίσκεψη στο Παιδικό Εργαστήρι Πειραμάτων, 02-11-2022

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί
Αγγελική Τσαμπουράκη ΠΕ70
Φοίβη Φλέσσα ΠΕ70
«Intelligence: Τα Πολλά Πρόσωπα της Ενέργειας»

Οι μαθητές της Στ’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κορίνθου επισκέφτηκαν τον χώρο του εργαστηρίου πειραμάτων και πραγματοποίησαν βιωματικά πειράματα που αφορούσαν την ενότητα της «Ενέργειας–Θερμότητας». Αρχικά, τα παιδιά παρακολούθησαν μια παρουσίαση που αφορά βασικές θεωρητικές έννοιες των δύο ενοτήτων. Στη συνέχεια πραγματοποίησαν πειράματα, βιωματικές δράσεις πάνω στο θεωρητικό υπόβαθρο, ώστε να επιτευχθούν οι προσδοκώμενοι μαθησιακοί στόχoι. Έπειτα συζητήθηκαν και αναλύθηκαν όλα όσα παρατήρησαν και έγινε ανατροφοδότηση και αξιολόγηση.

Σε ένα σύγχρονο επιστημονικό περιβάλλον εκτέλεσαν πειράματα εξερευνώντας, υποθέτοντας, δημιουργώντας, κάνοντας λάθη, συσχετίσεις και συνδέσεις. Με αυτήν την προσέγγιση ανακάλυψαν την έννοια της ενέργειας στον κόσμο που τους περιβάλλει.

Ευχαριστούμε θερμά τους συντελεστές και το προσωπικό του εργαστηρίου για την καθοδήγηση και την ευκαιρία πειραματισμού και διερεύνησης ιδεών της φυσικής σε ένα τόσο προνομιακό περιβάλλον.

exofyllo
peir1