ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

Άρχισε να λειτουργεί η δανειστική βιβλιοθήκη του Σχολείου μας δανείζοντας τα βιβλία της όλη τη σχολική χρονιά σε μαθητές όλων των τάξεων.

Τα βιβλία μας διαβάζονται εδώ και χρόνια, περνούν από χέρι σε χέρι, παλιώνουν και καταστρέφονται.

Η ανανέωση της βιβλιοθήκης μας με καινούρια είναι μια διαδικασία αργή και πολυδάπανη.

Σκεφτήκαμε να απευθυνθούμε σε εσάς.

Σας καλούμε να μας χαρίσετε ένα βιβλίο που είναι σε καλή κατάσταση, δεν το χρειάζεστε και φυσικά απευθύνεται σε ηλικίες  μαθητών του Δημοτικού Σχολείου.

ΑΙΘΟΥΣΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ: ΘΩΜΑ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ

Η Αίθουσα Μουσικής αποτελεί έναν ιδιαίτερο, πολιτιστικό χώρο που αποπνέει αέρα χαράς, ελπίδας κι αισιοδοξίας, στοχεύοντας στην ανάπτυξη και την καλλιέργεια της μαθητικής ικανότητας για αισθητική απόλαυση κατά την ακρόαση, εκτέλεση και δημιουργία μουσικής ως μιας από τις εκδηλώσεις καλλιτεχνικής έκφρασης και δημιουργίας.

Στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο οι μικροί μαθητές μας, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Μουσικής Αγωγής του σχολείου μας, αξιοποιούν τις δυνατότητες που παρέχουν πλήθος μουσικών οργάνων, όπως αρμόνιο, φλάουτο, πιανίκες, μελόντικες, φλογέρες, μεταλλόφωνα, ξυλόφωνα και διάφορα κρουστά.

Επιπρόσθετα, οι τοίχοι είναι διακοσμημένοι με φωτογραφικό υλικό από τις μεγαλύτερες αίθουσες όπερας στον κόσμο, φημισμένες ορχήστρες, διάσημους σολίστ, Έλληνες και ξένους συνθέτες κι εκτελεστές καθώς και με διάφορες εικαστικές δημιουργίες των μικρών μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας συνθέτοντας ένα σκηνικό ζεστασιάς και πολιτισμού.

Τέλος, στο πλαίσιο του εμπλουτισμού της εκπαιδευτικής διαδικασίας με νέα μέσα διδασκαλίας (ΤΠΕ), αξιοποιούνται -σχεδόν καθημερινά- οι δυνατότητες του υπάρχοντος ηλεκτρονικού υπολογιστή μέσα από τα υποστηρικτικά προγράμματα που διαθέτει καθώς και από το διαδίκτυο.

ΣΤ3

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ: ΣΤΕΦΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ