Safer Internet Day, 8-2-22

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαργαρίτα Θωμά (ΠΕ 79.01)
«Εσύ πόσο ευγενικός είσαι στο διαδίκτυο;»

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Μουσικής Αγωγής και με αφορμή τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου (SID),8-2-2022 οι μαθητές/τριεςτων τμημάτων ΣΤ1/ΣΤ2, αφού παρακολούθησαν βίντεο ως προς τους Κανόνες ορθής συμπεριφοράς στο διαδίκτυο (Netiquette),έπαιξαν στον υπολογιστή το κουίζ: «Πόσο ευγενικός είσαι στο διαδίκτυο;» Επιπροσθέτως η εκπαιδευτικός Μουσικής έγραψε στον πίνακα λέξεις <<κλειδιά>> που εξέφρασαν οι μαθητές/τριες σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, και αξιοποιήθηκε η τεχνική της ιδεοθύελλας (brainstorming) όπου τα παιδιά εκφράστηκαν με παρορμητισμό και πρωτοτυπία συμβάλλοντας στη συγγραφή του δικού τους τραγουδιού.

Πηγές:

exofyllo-web