Κάνω το σχολείο μου συμπεριληπτικό-Αποτελέσματα έρευνας σε εκπαιδευτικούς και γονείς, 31-05-2022

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί
Καντζούρα Μαρία ΠΕ70
Μπόζνου Ελένη   ΠΕ70
Παρσάνου Μαρία   ΕΒΠ
Αναπτύσσοντας ένα κοινό όραμα για τη συμπερίληψη

Οι απόψεις των εκπαιδευτικών και των γονέων/κηδεμόνων για την κουλτούρα, την πολιτική και την πρακτική της συμπερίληψης που ακολουθείται στη σχολική μας μονάδα, έτσι όπως την αντιλαμβάνονται παρουσιάζεται σε αυτήν τη δράση. Πολύ μεγάλο ενδιαφέρον θα παρουσίαζε η έρευνα αυτή, υπό προϋποθέσεις (αν συμμετείχε μεγαλύτερο ποσοστό, αν επαναλαμβανόταν ανά έτος ή/και διετία ή αν εφαρμοζόταν στην αρχή και στο τέλος μιας σχολικής χρονιάς ή αν ακόμη εφαρμοζόταν σε δύο ομάδες (ομάδα ελέγχου/πειραματική ομάδα).

Στα συμπεράσματα θα διαπιστωνόταν η αποτελεσματικότητα της παρέμβασης και μέσα από τα συγκριτικά συμπεράσματα θα εντοπίζαμε επακριβώς τα σημεία στα οποία υπάρχει πρόοδος, ώστε να γίνονταν κατάλληλες τροποποιήσεις.

Ωστόσο από την μικρής εμβέλειας αυτήν έρευνα προκύπτουν σημαντικά συμπεράσματα. Μπορείτε να μελετήσετε τα αποτελέσματα, έτσι όπως παρουσιάζονται στη στατιστική επεξεργασία με πίτες, όπου αναγράφεται το ποσοστό επί τοις %.

Απόψεις εκπαιδευτικών για την κουλτούρα της συμπερίληψης

Απόψεις εκπαιδευτικών για την πολιτική της συμπερίληψης

Απόψεις εκπαιδευτικών για την πρακτική της συμπερίληψης

Απόψεις των γονέων/κηδεμόνων για τη συμπερίληψη