Τάξεις A1 & A2, Κάνω το σχολείο μου συμπεριληπτικό-Το Δάσος, 30.01.2022 & 02.02.2022

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί
Καντζούρα Μαρία ΠΕ70
Μπόζνου Ελένη   ΠΕ70
Παρσάνου Μαρία   ΕΒΠ
Ένα αλλιώτικο ταξίδι γίνεται η αφορμή
για ευαισθητοποίηση απέναντι στη διαφορετικότητα

Με τα παιδιά των τμημάτων της πρώτης τάξης διαβάσαμε το παραμύθι «Το Δάσος». Το παραμύθι μιλάει για ένα δάσος το οποίο έχει αυτισμό και στη συνέλευση των δασών τα υπόλοιπα δάση προσπαθούν να το προσεγγίσουν, αλλά ένα παιδί καταφέρνει να το κάνει φίλο του και να γνωρίσει τον υπέροχο κόσμο που κρύβει μέσα του.

Αφού διαβάστηκε το παραμύθι μέσα στην τάξη, το κάθε παιδί μίλησε για τα συναισθήματα που τους προκλήθηκαν, τι παρατήρησαν και τι αποκόμισαν. Επίσης συνειδητοποίησαν το πόσο σημαντικό είναι τα παιδιά να γίνονται αποδεκτά, ανεξάρτητα από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους.

Με τους μαθητές του τμήματος του Α1 δημιουργήσαμε «μικρά βιβλιαράκια» όπου το κάθε παιδί έφτιαξε το δικό του παραμύθι με θέμα την συμπερίληψη, ενώ οι μαθητές του τμήματος του Α2 ζωγράφισαν και έφτιαξαν κολάζ με τις δικές τους δημιουργίες.

Εδώ το δάσος

d1-web