Τάξη ΣΤ: Library Festival #SkillsLabs - eTwinning project-Welcome, 10-02-2022

Κωνσταντίνα Ζαφείρη ΠΕ06
Μαργαρίτα Θωμά    ΠΕ79.01
Αναστασία Γκιόκα    ΠΕ70
We will travel to the world of writers from other countries

Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχουμε σε ένα έργο eTwinning (Κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης). To eTwinning είναι μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που έχει ως στόχο να ενθαρρύνει τα σχολεία στην Ευρώπη να αναπτύξουν συνεργασίες κάνοντας χρήση των Τεχνολογιών της Πληροφορικής και της Επικοινωνίας, ενώ τους παρέχει την κατάλληλη υποδομή.

Οι χώρες που συμμετέχουν είναι: Κροατία, Τουρκία, Ισπανία, Ελλάδα, Ρουμανία.

Οι ιδρύτριες του έργου μας καλωσόρισαν με το παρακάτω video

Για την επικοινωνία και τη συνεργασία χρησιμοποιήθηκε η αγγλική γλώσσα.

Hello
Zdravo!   Κροατία
Merhaba! Τουρκία
Γεια σας!  Ελλάδα
Hola!       Ισπανία
Bunaziua! Ρουμανία

Λίγα λόγια για το έργο

Το έργο έχει τίτλο Library Festival #SkillsLabs. Οι υπεύθυνες ιδρύτριες του έργου μάς παρουσίασαν το σχέδιο εργασίας, μας καλωσόρισαν και μοίρασαν αρμοδιότητες. Οι εκπαιδευτικοί των συμμετεχόντων χωρών παρουσίασαν τον εαυτό τους, την ομάδα των μαθητών/τριών με την οποία θα συνεργαστούν στη διάρκεια του έργου και ανέφεραν λίγα λόγια για το σχολείο τους καθένας/καθεμιά. Για τη συμμετοχή των μαθητών/τριών απαραίτητη ήταν η γονική συναίνεση. Οι γονείς/κηδεμόνες ανταποκρίθηκαν σε αυτήν την πρόσκληση και τους ευχαριστούμε. Το εισαγωγικό μέρος ολοκληρώθηκε με τον Κώδικα δεοντολογικής συμπεριφοράς στο Διαδίκτυο (netiquette) και συμβουλές για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο (e-SafetyTipsPoster). Κάθε θεματική από τις προαναφερόμενες παρουσιάζεται σε ξεχωριστή σελίδα, όπως απαιτείται για την καλύτερη οργάνωση του προγράμματος.

Ας απολάυσουμε το ταξίδι.......

1s
asd-web