Καλή Σχολική Χρονιά

kali-sxolxr-300x164-web

ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η γιορτή προς τιμή όσων αγωνίστηκαν το 1821 για την απελευθέρωση της πατρίδας μας από τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του Σχολείου μας. Συγχαρητήρια στους μαθητές αλλά και στους εκπαιδευτικούς: Στέφη Λεωνίδα, Ψωμά Λάμπρο, Δρίτσα Γεωργία, Θωμά Μαργαρίτα αλλά και σε όσους βοήθησαν για την πραγματοποίηση αυτής της εκδήλωσης ( Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, κ. Σουκαρά, κ. Μαρμαρά, κ. Μιχάλαρο, κ. Καλαντζή, κ. Κουρή κλπ)

koin-front-web

Στοιχεία επικοινωνίας

Διεύθυνση: Κολοκοτρώνη & Κολιάτσου

Τηλ/Fax 2741022321

e-mail : mail@1dim-korinth.kor.sch.gr

Διευθυντής Ευάγγελος Ζιάκας (2008-2017)

Νέα Διευθύντρια: Αναστασία Γκιόκα (2017-2020)

Στον Ενήλικα αναγνώστη λέτε:
"Η συναναστροφή με τα παιδιά μας κουράζει"
Έχετε δίκιο. Προσθέτετε:
"Γιατί πρέπει να χαμηλώνουμε στο επίπεδο τους, να σκύβουμε, να διπλωνόμαστε, να καμπουριάζουμε, να γινόμαστε μικροί".
Σε αυτό το σημείο δεν έχετε δίκιο. Δεν είναι αυτό που κουράζει περισσότερο.
Είναι κυρίως το γεγονός ότι είμαστε υποχρεωμένοι να σηκωνόμαστε στο ύψος των συναισθημάτων τους. Να τεντωνόμαστε, να υψωνόμαστε στις μύτες των ποδιών μας. Για να μην τα πληγώσουμε.

Januez Korczak

Quand je reviedrai petit