Τάξη Ε, Αγγλικά: Γίνομαι ενεργός πολίτης & αλλάζω περιβαλλοντική συνείδηση-Γράμμα στον Δήμαρχο, 18.06.2020

2cde41b0-c482-4bd6-bfe7-86256ea5065e-web

Αλλαγή περιβαλλοντικής συνείδησης
με ανταπόδοση?.
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός
Κωνσταντίνα Ζαφείρη ΠΕ06
Αλλαγή περιβαλλοντικής συνείδησης με ανταπόδοση?.
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός
Κωνσταντίνα Ζαφείρη ΠΕ06

Στο μάθημα των Αγγλικών μας δόθηκε η ευκαιρία να ασχοληθούμε με το περιβάλλον, τους μήνες Φεβρουάριο και Μάρτιο. Με τους μαθητές/τριες της Ε΄ σκεφτήκαμε πώς μπορούμε να βελτιώσουμε τη ζωή στην πόλη μας κάνοντας ένα βήμα παραπάνω με την έμπρακτη συμμετοχή στην προστασία του περιβάλλοντος.

Ως ενεργοί και σκεπτόμενοι σημερινοί μαθητές και αυριανοί πολίτες αποφασίσαμε μαζί με τους μαθητές να στείλουμε ένα γράμμα στον Δήμαρχο της πόλης μας και να του ζητήσουμε να φέρει το πρόγραμμα της Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης και στην πόλη μας. Αποτυπώσαμε με τον με τον πιο όμορφο και ειλικρινή τρόπο τις σκέψεις μας στα ελληνικά και στα αγγλικά και τις στείλαμε μαζί με τις εικαστικές δημιουργίες μας.

Ελπίζουμε η φωνή μας να ενωθεί και με άλλες φωνές και να εισακουστούμε?..

Εδώ το γράμμα

Εδώ οι εικαστικές δημιουργίες