Εξ αποστάσεως συμβουλευτική και ψυχολογική υποστήριξη γονέων και μαθητών/τριών, ΚΕΣΥ & ΕΚΠΑ, 2.4.2020

κεσυ-web

Υποστήριξη παιδιών
εν μέσω πανδημίας

Υποστήριξη παιδιών εν μέσω πανδημίας

Ανακοινώνεται ότι, σε κάθε Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.), της ΠΔΕ Πελοποννήσου, λειτουργεί Τηλεφωνική Γραμμή Βοήθειας, από τις 8:00 έως τις 14:00 κάθε εργάσιμης μέρας, στην οποία θα μπορούν να απευθύνονται γονείς, κηδεμόνες ή μαθητές/τριες (εφόσον είναι ενήλικοι/ες), για να αναζητήσουν συμβουλευτική και ψυχολογική υποστήριξη ή συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό. Επιπλέον, οι γονείς, κηδεμόνες ή μαθητές/τριες θα μπορούν να απευθύνονται στο Κ.Ε.Σ.Υ. της περιοχής τους μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Το αρμόδιο Κ.Ε.Σ.Υ. θα λαμβάνει τα μηνύματα και θα επικοινωνεί με τον/ην αποστολέα ώστε να παράσχει την κατάλληλη υποστήριξη.

Επίσης επισυνάπτεται το ηλεκτρονικό έντυπο με τίτλο "Μένουμε σπίτι....Συνδε-Δεμένοι" του Εργαστηρίου Σχολικής Ψυχολογίας, Τμήμα Ψυχολογίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Το έντυπο περιλαμβάνει χρήσιμες επισημάνσεις για την ψυχολογική υποστήριξη οικογενειών, παιδιών και εφήβων κατά τη διάρκεια παραμονής στο σπίτι λόγω των προληπτικών μέτρων για τον κορωνοϊό - Covid-19.

Εδώ το Δελτίο Τύπου

Εδώ Μένουμε σπίτι Συνδε-Δεμένοι