Σχολικός Οδηγός από το Υπουργείο Παιδείας για γονείς & κηδεμόνες, 18-03-2019

ΣΧΟΛΙΚΟΣ-ΟΔΗΓΟΣ-225x300-web

«Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να εκπαιδεύσεις τα παιδιά
από το να ενισχύσεις τις ικανότητες των γονιών
να τα εκπαιδεύουν οι ίδιοι», Brito & Waller
«Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να εκπαιδεύσεις τα παιδιά από το να ενισχύσεις τις ικανότητες των γονιών να τα εκπαιδεύουν οι ίδιοι», Brito & Waller

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες,

σύμφωνα με την εγκύκλιο της Διεύθυνσης Σπουδών, Προγραμμάτων και Οργάνωσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης με αρ. πρωτ. Φ31/28908/Δ1-25-2-2019 και θέμα «Διανομή Σχολικού Οδηγού για τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών των Δημόσιων Νηπιαγωγείων και Δημοτικών Σχολείων», το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας τη σημασία της συνεργασίας μεταξύ γονέων και εκπαιδευτικών για την επίτευξη των στόχων της εκπαίδευσης, προχώρησε στην έκδοση Σχολικού Οδηγού που απευθύνεται στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών των Δημόσιων Νηπιαγωγείων και Δημοτικών Σχολείων.

Σκοπός του είναι μέσω της παροχής απλών και χρηστικών πληροφοριών να αποτελέσει ένα σημαντικό εργαλείο στη διάθεσή σας που θα ενισχύσει τη συνεργασία σας με τους εκπαιδευτικούς και συνακόλουθα θα συμβάλει στην εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.

Την παραγωγή και διανομή του Σχολικού Οδηγού έχει αναλάβει το ΙΤΥΕ-Διόφαντος.

Εδώ η εγκύκλιος

Εδώ ο σχολικός οδηγός